Opcje:

Miłość, Serce, Tłusty Czwartek, Ważne daty Świąt, Daty imienin, kiedy imieniny


Narodowe Święto Niepodległości – święto narodowe polskie, obchodzone każdego roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania w 1918 roku niepodległości przez Polskę.

Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Święto obchodzone jest w całym kraju, a najważniejsze obchody są w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

11 listopada - w Compiegne (miasto francuskie) podpisano zawieszenie broni - kapitulacja Niemiec i koniec I wojny światowej.

Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 3 rozbiór trwał od 1775 aż do 1918 roku. Wtedy to, właśnie 11 listopada, Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem, Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudki został Naczelnikiem Państwa i powstała II Rzeczpospolita.

11 listopada ludzie wpadli w szał radości, wyszli na ulice i świętowali odradzającą się niepodległość.

11 listopada
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Poleć Klamerkę
Szukaj
Twoje konto

Zarejestruj się

Imieniny
Najwięcej dodali
Święto na dziś
  • dziś luźno ;)
    Masz bloga albo stronę?
    Podoba ci się ta strona? Wstaw do siebie nasz link :)