Opcje:

Miłość, Serce, Tłusty Czwartek, Ważne daty Świąt, Daty imienin, kiedy imieniny


Święty Mikołaj

Święty Mikołaj - (Father Christmas - Anglia, Santa Claus - USA, Babbo Natale - Włochy, Heilige Nicolaus - Niemcy) – postać baśniowa starszego mężczyzny z siwą lub białą brodą, ubranego w czerwony, wykończony białym futrem strój. Według legendy rozdaje dzieciom prezenty w czasie Bożego Narodzenia. Porusza się saniami ciągniętymi przez wierne renifery. Mówi się, że zamieszkuje Laponię, i biegun północny, gdzie Elfy pomagają mu przy prezentach.

Zarys historii
Ogromny wpływ na obecną formę postaci Świętego Mikołaja mieli oczywiście Amerykanie i Brytyjczycy, dla których Święty Mikołaj jest jedną z atrakcji świąt Bożego Narodzenia. W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje prezentami dzieci w dniu 1 stycznia. W Rosji natomiast i krajach sąsiedzkich (bardziej rosyjskich) rządi Dziadek Mróz. Polacy, jak w większość Europejczyków dzień Świętego Mikołaja obchodzą 6 grudnia. Czemu akurat ten dzień? Jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Święty Mikołaj obecnie jest traktowany bardzo komercyjnie. Od razu kojarzy się z czerwonym dziadkiem, który daje prezenty. Dzieci czekają na 6 grudnia, żeby dostać małe prezenty. Te większe dostaną pewnie trochę później, na Boże Narodzenie - też od Świętego Mikołaja.

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj obecnie


Postać Świętego Mikołaja jest nieodłącznym elementem wszelkich reklam, promocji nawet już w listopadzie. Wielkie koncerny doskonale wypromowały tę postać i już nikomu nie kojarzy się ona ze świętym Mikołajem biskupem, tylko z workiem z prezentami. Czy zastanawiamy się, jak żyć dobrze? Co można zrobić, żeby ulepszyć życie swoje i innych? By żyło się radośniej. Zresztą nad tym to powinniśmy myśleć bez przerwy, a nie tylko z powodu świętego Mikołaja.

Święty Mikołaj Coca Cola
Wizerunek Świętego Mikołaja stworzyła Coca Cola

Adres Świętego Mikołaja
Szukasz adresu do Świętego Mikołaja? Chcesz wysłać do niego list z życzeniami czy prośbami? Są dwa adresy:
- Drobak w południowej Norwegii: Julenissen’s Postkontor, Torget 4, 1440 Drobak, Norwegia
- Rovaniemi w Finlandii: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia

Poleć Klamerkę
Szukaj
Twoje konto

Zarejestruj się

Imieniny
Najwięcej dodali
Święto na dziś
  • dziś luźno ;)
    Masz bloga albo stronę?
    Podoba ci się ta strona? Wstaw do siebie nasz link :)