Opcje:

Miłość, Serce, Tłusty Czwartek, Ważne daty Świąt, Daty imienin, kiedy imieniny


Choinka

Choinka - ubrane, przystrojone drzewko, najczęśniej jodły albo świerku (rzadziej sosny). Na początku wiązane z kultem wiecznie zielonego drzewka oraz pogańską tradycją ludową. Obecnie jest ściśle związana ze świętami Bożego Narodzenia, gdzie jest główną ozdobą.

Historia choinki
Zwłaszcza drzewo iglaste, uważa się w wielu kulturach jako symbol życia i odradzania się, a także trwania i płodności. Jako drzewo bożonarodzeniowe pojawiło się w XVIw. Przypuszcza się jednak, że już wcześniej było w misteriach o Adamie i Ewie, gdzie występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego". Jest to związek bardzo luźny, tak jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które zbito z rajskiego drzewa życia.
Tradycja samych choinek wywodzi się z Alzacji. To tam zaczęto ubierać drzewa ozdobami z papieru oraz jabłkami, jako nawiązanie do rajskiego drzewa. Wielkim zwolennikiem nowego zwyczaju był Marcin Luter, dlatego też choinki, za sprawą właśnie Lutera, bardzo szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.
W Europie Północnej i Środkowej zwyczaj choinek rozpowszechnił Kościół katolicki. Następnie, w XIXw., choinka zawitała do Francji oraz Anglii, a potem do Europy Południowej. Choinka stała się od tej pory najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce choinka pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku. W okresie zaborów przenieśli ją na polskie tereny niemieccy protestanci. Początkowo była spotykana tylko w miastach. Dopiero po czasie choinka przeniosła się na wieś. Wyparła wtedy w większości podłaźniczkę - tradycyjną polską ozdobę, oraz zastąpiła starszy zwyczaj słowiański dekorowania snopu zboża.

Choinka w domu
Tradycja, gdzie przynosi się żywe drzewo do domu, ma być może swe korzenie w praktykowanym kiedyś stawianiu drzewka w przedsionku kościoła w okresie adwentu.
Dawniej przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: w wigilijny poranek gospodarz udawał się do lasu po choinkę, która to "ukradziona" innemu światu (las), miała przynieść szczęście złodziejowi.

Zdobienie choinki
Pierwszymi ozdobami choinkowymi były ciastka, pierniki, orzechy, tzw. rajskie jabłuszka oraz własnoręcznie wykonane ozdoby z bibuły, papierów, piór, wydmuszek. W wieczór wigilijny zapalano na niej świeczki i tzw. zimne ognie. Obecnie ubiera się choinkę w bombki, cukierki, watę (jako śnieg) oraz papierowe ozdoby. Na samym szczycie choinki umieszcza się Gwiazdję Betlejemską, jako symbol pomocy powrotu do domu z daleka.
Pod choinką znajdują się prezenty, które przynosi Święty Mikołaj.


choinka
Przyozdobiona choinka

Poleć Klamerkę
Szukaj
Twoje konto

Zarejestruj się

Imieniny
Najwięcej dodali
Święto na dziś
  • dziś luźno ;)
    Masz bloga albo stronę?
    Podoba ci się ta strona? Wstaw do siebie nasz link :)